"Moja Fantazja" - Legenda

Stare fotografie, pocztówki, różne historie i artykuły... Rozmowy o historii miasta i regionu.
Awatar użytkownika
Adrian
Administrator
Kontakt:

"Moja Fantazja" - Legenda

Post autor: Adrian » 20 gru 2015, o 22:06

Obrazek

Mądrość ludowa głosi, że marzenia unoszą ludzi wyżej gwiazd, ale urzeczywistnić to mogą tylko ci, którzy dysponują nieograniczoną fantazją i niezłomnym charakterem.
Takimi cechami wyróżniała się piękna i dobra pani zamku Książ, nieakceptująca przepychu, który rodzina książęca zawdzięczała ciężkiej pracy poddanych, a w szczególności górników. Aby dać temu wyraz, uprosiła męża, by u stóp zamczyska, przy Czarnym Potoku, pobudował dla niej niewielką leśną posiadłość, którą nazwała „Moja Fantazja”. Spędzała w niej z dziećmi każdą wolną chwilę – szczególnie uwielbiała wieczór wigilijny, kiedy to w zasypanym śniegiem domku, przy kominku, mogła zapomnieć o nieprzyjemnościach codziennego dnia.
Ale, jak wszystko w życiu, także ten czas przeminął bezpowrotnie. W ostatni wieczór wigilijny, przeczuwając przyszłe zdarzenia, stojąc na progu, długo patrzyła w rozgwieżdżone niebo, powierzając mu swoje marzenia.
- Będę tu zawsze powracać, choćby tylko duchem – zapewniła milczącą przestrzeń.

Minęły lata. Po domku pozostał jedynie najtrwalszy fragment – fundamenty. Tajemnica zburzenia ulubionej posiadłości, odeszła razem z różami zdobiącymi niegdyś ten cichy zakątek. Strzegą jej nadal tylko azalie i rododendrony, wśród których można czasami spotkać zwiewną postać wytwornej damy.
Mieszkańcy podzamcza twierdzą, że może o tym przekonać się każdy, kto w wigilijny wieczór przyjdzie w to miejsce i stojąc na fundamentach posiadłości, poszuka na niebie pierwszej gwiazdki. Ci, którzy tak uczynili zapewniają, że zawsze w takiej chwili, z mroku wynurzają się ciągnione przez białego konia sanie, na których księżna, otulona futrem z gronostajów, zmierza wraz ze swoimi dziećmi do domku na Wieczerzę Wigilijną i zazwyczaj pozdrawia gościa przyjaznym skinieniem głowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ