Nowy herb i flaga

Stare fotografie, pocztówki, różne historie i artykuły... Rozmowy o historii miasta i regionu.
Awatar użytkownika
EBO
Bywalec

Re: Nowy herb i flaga

Post autor: EBO » 26 cze 2012, o 09:16

tiktak1 pisze:Mieszkam w mieście i nie muszę się tego wstydzić ...

tiktak1 pisze: Tak jest ten Świat zorganizowany.
Jak zorganizowany ? Chciałbym poznać sekret życia !
-------------------------------------------------------------------------------------------

Dobra mili Państwo, dlaczego herb był nietaktowny wg. komisji heraldycznej, bo widzę, że wszyscy wiedzą ale nikt nie powie (wiem ale nie powiem !) :

Pismo z dnia 23 maja 2001r.
AP/300-257/00/01/AMi
KH-338/ES bla bla bla ......... strona nr 8.

http://dzieje-miasta.dyndns.org/downloa ... 202002.pdf

baj de wej : tamten mi w tej gazecie mi się bardziej podoba, mniej infantylny bez zbędnych uśmieszków z księżyca -> subiektywna opinia !
Jeżeli życie kopie Cię w dópę... to pewnie masz dysleksję.

Obrazek

tiktak1

Post autor: tiktak1 » 28 cze 2012, o 08:03

W piątek, 29 czerwca, ukaże się nowy numer Gazety Świebodzickiej
Dla Czytelników przygotowaliśmy aż 24 strony, w tym specjalny dodatek poświęcony nowemu herbowi i fladze.

fankapatrola
Obserwator

Post autor: fankapatrola » 3 lip 2012, o 11:13

Herb jest oki. A flaga to fajny pomysł. Nasze miasto ma być widoczne! Niech przejezdni widzą flagi miejskie na miejskich murach, na ratuszu i gdzie tam jeszcze.

Domiss
Bywalec

Post autor: Domiss » 11 sie 2012, o 16:59

Moje odczucia są takie - po co to komu? 99,9% obywateli nie ma pojęcia o heraldyce itp. itd. Ale skoro znalazł się ktoś, kto się na tym zna (lub chciało mu/im się nad tym posiedzieć) i przeprojektować herb zgodnie z zasadami czegoś tam a komuś innemu chciało się stracić na to czas na sesji rady miejskiej, to niech sobie będzie. Jak dla mnie (i zapewne dla znakomitej większości mieszkańców miasta) oba herby - stary i nowy - są tak samo zgodne z wszelkimi znanymi mi zasadami, bajkami heraldyków - których nie znam i znać nie chcę.
Podkreślam jednak, że zmiana herbu mi nie przeszkadza - ja po prostu nie widzę żadnej istotnej dla mnie różnicy (subiektywne względy estetyczne pomijam - herby nie są od tego, żeby były ładne). Pozostaje tylko żal/dylemat, czy rzeczywiście jest to sprawa na tyle istotna w porównaniu z innymi sprawami miasta, aby poświęcać jej aż tyle czasu na sesjach rady miasta.
Naklejki z herbem - po co mi naklejka, której nie przykleję sobie na tylną szybę w samochodzie? (Sprze)dajcie mi naklejkę, która będzie reklamowała Świebodzice i da się ja wkleić (od środka) na tylną lub boczną szybę - wtedy będzie to jakaś promocja miasta. Tak samo flagi, jeśli mają się gdzieś pojawić, to muszą być najpierw dostępne (choć z drugiej strony nie ma zbyt wielu miejsc w naszym mieście, w których dało by się powiesić flagę miasta tak, by jakoś to wyglądało i miało sens).

Gość

Post autor: Gość » 15 sie 2012, o 09:47

Kasa Panowie i Panie... kasa... przeciez za projek trzeba bylo zaplacic... a jeszcze prawa autorskie... bylo dobrze ale ktos stwierdzil ze zrobi "lepsze" i jeszcze zarobi na tym... no moze bedzie musial sie ewentualnie z kims podzielic.

Awatar użytkownika
EBO
Bywalec

Post autor: EBO » 16 sie 2012, o 09:49

Gość pisze:Kasa Panowie i Panie... kasa... przeciez za projek trzeba bylo zaplacic... a jeszcze prawa autorskie... bylo dobrze ale ktos stwierdzil ze zrobi "lepsze" i jeszcze zarobi na tym... no moze bedzie musial sie ewentualnie z kims podzielic.
rzekomo :
"... Przyjęcie nowego herbu i flagi nie wiąże się z żadnymi kosztami ... "
http://swiebodzice.pl/strony/do_druku/a ... 06/026.htm
Jeżeli życie kopie Cię w dópę... to pewnie masz dysleksję.

Obrazek

GBHJ

Post autor: GBHJ » 19 sie 2012, o 22:05

Domiss pisze:(...) znalazł się ktoś, kto się na tym zna (lub chciało mu/im się nad tym posiedzieć) i przeprojektować herb zgodnie z zasadami czegoś tam a komuś innemu chciało się stracić na to czas na sesji rady miejskiej, to niech sobie będzie.

Problem w tym, że ów "ktoś" niekoniecznie zna się na heraldyce. Dlatego otrzymaliśmy, niestety, nieprofesjonalny knot zamiast herbu. Osobną kwestią jest - pożal się Boże - "blazon" (tak fachowo określa się opis herbu), z dosłownymi kalkami z niemieckich źródeł heraldycznych, bałaganem terminologicznym - tak heraldycznym jak i architektonicznym, iście "księżycowa" interpretacja symboliki znaku, najeżona bajeczkami o husytach oraz niemerytorycznym bełkotem o otwartych lub zamkniętych bramach, przestawianiu gwiazdki z lewa na prawo, itp.

Jak dla mnie (i zapewne dla znakomitej większości mieszkańców miasta) oba herby - stary i nowy - są tak samo zgodne z wszelkimi znanymi mi zasadami, bajkami heraldyków - których nie znam i znać nie chcę.

Heraldyka jest sztuką i nauką jednocześnie, a heraldycy nie są bajkopisarzami - chociaż widząc i czytając to, co nam zaserwowano w związku liftingiem herbu, można odnieść takie wrażenie ;)

makede
Początkujący

Post autor: makede » 20 sie 2012, o 10:01

Gość pisze:Kasa Panowie i Panie... kasa... przeciez za projek trzeba bylo zaplacic... a jeszcze prawa autorskie... bylo dobrze ale ktos stwierdzil ze zrobi "lepsze" i jeszcze zarobi na tym... no moze bedzie musial sie ewentualnie z kims podzielic.
I znowu powiedział co wiedział kolejny mędrzec. Skąd sie takie osły boirą - czemu skoro jest informacja, że ktos to zrobił gratis z powodu pasji i może miości do miasta w którym mieszka - cię nie przekonuje? Czaisz spisek? Sprawdż najpierw a potem szczekaj.

ODPOWIEDZ