Chrześcijaństwo i katolicyzm

O poglądach, polityce, świecie, kulturze, filozofii i wszystkim co nadaje się na poważniejszą rozmowę.
Awatar użytkownika
Ganesia
Bywalec

Re: Chrześcijaństwo i katolicyzm

Post autor: Ganesia » 18 wrz 2012, o 21:37

anonymouss pisze:Dawno, dawno temu, Bogiem było Słońce, ludzie żyli w poszanowaniu i w zgodzie z przyrodą. Potem przyszedł żydowski bóg, narzucony nam przez ówczesnych polityków wczesnego średniowiecza.
U zarania dziejów człowiek nie wierzył w nic. I to jest stan naturalny człowieka.

Palikot odpowiada Hall: W naszym kraju nie można nie posłać dziecka na religię, zbyt silna presja
JaTuNamieszam pisze:KMW, popracuj nad asertywnością, jeśli tak Ci ciąży bycie chrzestnym, świadkiem...
Asertywność to za mało. Dla przykładu: w naszym kraju wystarczy zgoda jednego z rodziców by kk zajął się praniem mózgu dziecka :(

Jedynym wyjściem jest zbiorowa apostazja >:)

Apostazja nie sprawia, że ktoś przestaje być katolikiem, ale apostata nie może korzystać ze wszystkich praw przysługujących wiernym: nie może przyjmować sakramentów, pełnić w kościele żadnych funkcji, być chrzestnym i świadkiem chrztu, świadkiem bierzmowania, świadkiem zawarcia małżeństwa etc.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2012, o 21:57 przez Ganesia, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć.
Stanisław Lem

http://www.kosciol-spaghetti.pl/

KupMiWafelka
Bywalec

Post autor: KupMiWafelka » 18 wrz 2012, o 21:49

Skąd wiesz że człowiek u zarania dziejów w nic nie wierzył? U zarania dziejów nie było człowieka :D
Ludzie zawsze wierzyli w jakieś nadprzyrodzone moce i bóstwa. Zawsze musiało być to opium dla mas. Dlatego nie nastąpi zbiorowa apostazja ludzie chcą żeby ich mózgi prać. Fakt że życie nie jest wieczne, że po śmierci nie pójdzie się do specjalnego miejsca dla dobrych ludzi, jest dla wielu tak przerażające że muszą w coś wierzyć.

Awatar użytkownika
Ganesia
Bywalec

Post autor: Ganesia » 18 wrz 2012, o 22:02

KupMiWafelka pisze:Skąd wiesz że człowiek u zarania dziejów w nic nie wierzył? Ludzie zawsze wierzyli w jakieś nadprzyrodzone moce i bóstwa.
Tak? To pokaż mi noworodka, który wierzy w cokolwiek innego niż w cycki matki :D
KupMiWafelka pisze:Dlatego nie nastąpi zbiorowa apostazja ludzie chcą żeby ich mózgi prać. Fakt że życie nie jest wieczne, że po śmierci nie pójdzie się do specjalnego miejsca dla dobrych ludzi, jest dla wielu tak przerażające że muszą w coś wierzyć.
I na to jest lekarstwo - podatek kościelny. Dlatego niektórzy boją się go jak diabeł święconej wody.
Stanisław Lem

KupMiWafelka
Bywalec

Post autor: KupMiWafelka » 18 wrz 2012, o 22:04

"Tak? To pokaż mi noworodka, który wierzy w cokolwiek innego niż w cycki matki :D"

Miałem na myśli ludzi świadomych.

Awatar użytkownika
Ganesia
Bywalec

Post autor: Ganesia » 18 wrz 2012, o 22:09

KupMiWafelka pisze:"Tak? To pokaż mi noworodka, który wierzy w cokolwiek innego niż w cycki matki :D"

Miałem na myśli ludzi świadomych.
Ta, więc ten pierwszy świadomy jak tylko się oderwał od cycka matki wykombinował, że będzie w coś wierzyć???
Stanisław Lem

Awatar użytkownika
holek
Administrator

Post autor: holek » 18 wrz 2012, o 22:20

Ganesia pisze: Ta, więc ten pierwszy świadomy jak tylko się oderwał od cycka matki wykombinował, że będzie w coś wierzyć???
Mniej wiecej tak, przeciez to czlowiek wymyslil religie.
Obrazek

KupMiWafelka
Bywalec

Post autor: KupMiWafelka » 18 wrz 2012, o 22:24

Skoro nie miał takiej wiedzy jaką my dzisiaj posiadamy o tym jak działają pewne zjawiska to wykombinował że słońce jest bogiem, ziemię stworzył św. Orangutan- czołg itd. Potem byli inni którzy się zarażali tą jego ideą. W miarę upływu lat doktryny religijne się krystalizował i oto mamy.

Awatar użytkownika
Ganesia
Bywalec

Post autor: Ganesia » 18 wrz 2012, o 22:26

Oczywiście, że człowiek, ale nie zrobił tego z dnia na dzień. Ani z pokolenia na pokolenie. Pewnie upłynęło sporo czasu, zanim pojawiły się pierwsze wierzenia.
Stanisław Lem

anonymouss
Zaglądacz

Post autor: anonymouss » 20 wrz 2012, o 12:51

Tak się składa że często bywam na świętej górze słowiańskiej-Sobótce. Zawsze gdy tam jestem, ogarnia mnie dziwne uczucie tajemniczości oraz potęgi tego miejsca. Zaznaczam że nie jestem rodzimowiercą ale jest to dla mnie bardzo intrygujące. No po prostu czuję namacalną obecność starych bogów słowiańskich w tym miejscu pośród prastarych pomników tamtych dni- rzeźb i kurhanów. Natomiast katolicki kościół na samej górze oraz sanktuarium w Sulistrowiczkach, zbudowane zapewne na znak zwycięstwa katolicyzmu na tych terenach, zupełnie na mnie nie oddziaływują.
Zresztą w Polsce pełno jest sanktuariów i kościołów a Ślęża jest jedna i niepowtarzalna.Ostatnia strażniczka rodzimej wiary na tych terenach.

ODPOWIEDZ